Wednesday, 3 October 2012

...PENGIRAAN KOS HIDANGAN SEPINGGAN LENGKAP...


Hari ini, kami akan menerangkan tentang kaedah untuk mengira kos pengeluaran bagi hidangan sepinggan lengkap... Seringkali kita semua tertanya bagaimana peniaga menetapkan harga bagi sesuatu makanan bukan...??  Mungkin juga kita pernah terfikir peniaga hanya mengira makanan mengikut sesuka hati... Bagi mengetahui sesuatu kos pengeluaran makanan tersebut... mari kami terangkan satu persatu ...

Hidangan sepinggan lengkap

Hidangan sepinggan lengkap ialah satu hidangan yang seimbang dan mengandungi semua jenis nutrien yang diperlukan oleh tubuh badan manusia. Nutrien seperti karbohidrat, protein, lemak, vitamin dan garam mineral terdapat dalam satu hidangan dengan kadar yang berpatutan. Hidangan sepinggan lengkap ini boleh dihidangkan sebagai hidangan utama atau hidangan sampingan.
Kebiasanya hidangan ini disediakan dalam satu pinggan atau satu pinggan dan satu mangkuk. Contohnya nasi ayam. Umum mengetahui nasinya dihidangkan di dalam pinggan dan kuahnya pula di dihidangkan di dalam mangkuk yang berasingan. Kelebihan hidangan ini ialah mempunyai khasiat yang mencukupi, mudah disediakan dan dimasak, menjimatkan masa dan tenaga serta boleh dihidang secara peranggu meja atau berpek.
Jenis hidangan sepinggan lengkap boleh dibahagikan kepada tiga cara iaitu cara timur, cara barat dan budaya serempat. Hidangan sepinggan lengkap cara timur sangat popular di negara kita seperti nasi lemak, mi goreng, nasi goreng dan sebagainya. Ianya sentiasa dihidang sebagai sarapan atau bekalan ke sekolah, pejabat atau semasa berkelah.

Contoh hidangan secara timur :
Nasi Lemak
















Perancangan Kerja : Senarai ramuan untuk menyediakan hidangan untuk 4 orang.
Bahan-Bahan Yang Digunakan Untuk Membuat Nasi Lemak

Bahan untuk nasi :
½ kg beras
1 cawan santan n 1 cawan air(guna 1/2 cwn santan pekat & 1 1/2 cwn air)
1 helai daun pandan - disimpul
3 hirisan halia
secubit garam

Bahan untuk sambal :
10 tangkai cili kering (dibuang biji, direndam air panas, dicuci dan ditos)
5 ulas bawang merah
2 ulas bawang putih
1.5cm belacan
segenggam ikan bilis (dibasuh, separuh darinya ditumbuk)
1 sk asam jawa + 2 sudu mkn air
1 biji bawang besar - dihiris
garam dan gula sekucup rasa
Minyak untuk menumis

Bahan sampingan lain:
Ikan bilis goreng, telur rebus dan timun

Kaedah Memasak
Merebus dan menggoreng


 Kos Pengeluaran Untuk Menyediakan Sepinggan Nasi Lemak
Pengiraan kos bertujuan untuk mengetahui jumlah kos sesuatu hidangan. Kos pengeluaran mengandungi kos bahan, kos upah dan kos overhed. Kos bahan terdiri daripada kos bahan kering dan kos bahan basah. Kos upah ialah kos bayaran tenaga kerja untuk memasak hidangan dan kos overhed merupakan perbelanjaan selain daripada kos bahan dan kos upah. Formula untuk mengira kos hidangan adalah seperti berikut :

Kos Pengeluaran (kos sajian) = Kos bahan + Kos upah + Kos overhead (kos sampingan)

A. Kos bahan.

Bahan Kering
Kuantiti
Kos seunit(RM )
Jumlah (RM)

Beras
2 cawan
1.80/1000g
2.50
Bawang merah
3 ulas
3.00 / kg
0.20
Bawang putih
2 ulas
2.80 / kg
0.10
Bawang besar
5 labu
3.00/ kg
0.50
Cili kering
20 tangkai
0.80/100g
0.10
Ikan bilis
150 g
2.00/100g
2.50
Telur
2 biji
0.35/biji
0.70
Asam jawa
1 sk
2.00/50g
0.05
Minyak
3 sudu makan
2.5/kg
0.10
Garam
6 g
0.50 / peket
0.05
Gula
6 g
1.60 / kg
0.05
Belacan
1.5 cm
1.20/100g
0.05
Santan pekat
½ liter
4.50/liter
2.25
JUMLAH


9.15
Bahan Basah
Kuantiti
Kos seunit(RM )
Jumlah (RM)

Halia
5g
0.01/gram
0.05
Timun
100g
1.50/gram
1.50
Daun pandan
3 helai
0.02/helai
0.06
JUMLAH


1.61


Kos bahan = kos bahan kering + kos bahan basah
= RM 9.15 + RM 1.61
= RM 10.76

B. Kos upah
Masa untuk menyedia dan memasak Nasi Lemak ialah 1 jam. Kadar kos upah untuk kerja yang dijalankan sendiri ialah RM 3.00 sejam.

Kos upah = Bilangan pekerja x masa x kadar upah sejam
= 1 orang x 1 jam x RM 3.00
= RM 3.00

C. Kos overhead atau kos sampingan

Kos sampingan yang terlibat untuk memasak Makaroni Goreng adalah seperti berikut:
Gas = RM 0.40
Air = RM 0.25
Elektrik = RM 0.15
________
Jumlah = RM 0.80
________

D. Kos pengeluaran / kos sajian untuk menghasilkan Nasi Lemak untuk empat orang.
Kos sajian = kos bahan + kos upah + kos overhed
= RM 10.76 + RM 3.00 + RM 0.80
= RM 14.56

Kos sajian seunit
= RM 14.56 /4
= RM 3.64



v  Sumber rujukan :

3 comments:

  1. BETUL KE KIRAAN TU..KALAU 1 NASI LEMAK JATUH RM 3++
    BERAPA NAK JUAL 1 NASI LEMAK KOSONG..XKN RM 5?

    ReplyDelete
  2. Menurut kiraan anda... Beras sekilo ialah RM1.80 tetapi jumlahnya adalah RM2.50 untuk 2 cawan beras?

    ReplyDelete
  3. Menurut kiraan kat atas tu... Ikan Bilis 100gram adalah RM2.00, maknanya jika 50gram adalah RM1.00

    Macamana pulak 150gram tu jadi RM2.50 yang sepatutnya RM3.00.

    ReplyDelete